O pití caffè v Taliansku
- by Katarina
Keď sa Taliana opýtate, či si ráno dá radšej kávu alebo čaj, …počkať, to je zbytočné sa pýtať. Začnime inou informáciou. Priemerný Talian vypije 4 šálky denne. Teda skôr šáločky. Silného caffè, žiadne latéčka.
V Taliansku sa deň začína s caffè. Menšie percento si ju spraví doma v moka konvičke. To je tá krásna 3-dielna nádobka, ktorá sa u Talianov v rôznych dizajnoch dedí z generácie na generáciu.
Ako si v nej kafe pripraviť? Do spodnej časti dáte vodu, do stredu mletú kávu a postavíte na sporák. Za pár minút konvička zabuble a vaše silné a voňavé caffè je na svete. Filter na kávu musí byť vždy úplne naplnený kávou, preto je vhodné vlastniť moka konvičku vo viacerých veľkostiach. Na jedno, dve, či viac caffè.
Väčšia časť Talianov si však svoje espresso vypije pri pulte v bare (tak sa volajú kaviarňo-pekárne) cestou do práce. Nesadajú si, kávu pijú na jeden hlt (vo veľkých mestách ako je Rím je bežné zaplatiť za kávu viac, pokiaľ si s ňou chcete posedieť). Tiež radi sladia.
Talian si ale neobjedná espresso, povie len „caffè“.
A čo to zatracované cappuccino? Takto. Talian si ho dá pokojne ráno, ku koláčku či croissantu, nikdy však po obede či nebodaj po večeri. Káva slúži na vytrávenie jedla, nie na zaťaženie žalúdka. Preto je caffè s našľahaným mliekom po obede tabu.
Káva sa inak pije ráno, to kľudne aj dve. Potom po obede, niekde i s kvapkou alkoholu, na zľahnutie. A často dokonca i po večeri, ktorá sa v Taliansku podáva okolo deviatej.
A teraz k tým kávam. Verte či nie, ja už som v živote niekoho počula povedať, že si dá Mačiato. Ach. Kto si preštudoval výslovnosť vie, že caffè macchiato sa vysloví /makkjáto/. La macchia je škvrna, je to teda káva s troškou (so škvrnkou) mlieka. Poznáte aj ďalšie typy?
Existuje aj caffè sospeso, to však nie je typ kávy, to je krásna, dnes už pomaly zabudnutá tradícia. Na juhu sa s ňou ešte stretnete. A znamená, že si dáte jednu kávu, zaplatíte však dve. Keď potom príde niekto v núdzi a na „sospeso“ sa spýta, dostane kávu zdarma.
Inak, ak pijete caffè latte a objednávate ho u nás ako „Laté“, v Taliansku radšej to slovo „kafe“ doplňte. Mohlo by sa stať, že sa na vás divne kuknú a prinesú vám len mlieko.
Koľko kávy denne Talian vypije? Ako si ju pripraví? Kedy si ju dá? A aké typy kávy poznáme? Čítajte ďalej.
Perfektní článek,tesim se na dalsi 😊