Rozdiel medzi Panettone a Pandoro

Panettone a Pandoro sú najslávnejšími vianočnými koláčmi v Taliansku. Jesť Panettone v lete je ako keď si u nás vtedy napečiete vianočku.

Panettone pochádza z 15. storočia, z obdobia stredoveku. Legenda vraví, že kuchár vládcu Milána, Ľudovíta il Moro, spálil na Vianoce koláč. Tak pomocný kuchár Toni pridal ku kvásku, ktorý mal zarobený na chlieb, kandizované kôry a hrozienka, a upiekol „Pan di Toni“, dnes známy ako Panettone. Pane je chlieb. Mal to byť chlieb, a nakoniec je to najslávnejší taliansky vianočný koláč.

Patria k Vianociam, a predsa ich Talianky často nepečú. V obchodoch majú výber dokonalých Panettone. To nie ako u nás. Kde si za 4 eurá (110 korún) kupujeme komerčný výrobok s trvanlivosťou aj pol roka a potom sa sťažujeme, že ten „Panettón“ je o ničom. Darmo, za kvalitu si treba priplatiť, a tá znamená prvotriedne suroviny či niekoľko desiatok hodín kysnutia. Ale za mňa, aj medzi tými v supermarkete nájdete dobré.

A aký je rozdiel medzi Panettone a Pandoro?

V tvare a obsahu. A pre Talianov je dôležité, že aj v pôvode. Sú to rivali. Panettone z Milána, Pandoro z Verony. Panettone je jednoduchý kužeľ, Pandoro pripomína kráľovskú korunu. Oba sú z kvásku, múky a cukru, Panettone navyše obsahuje sušené hrozienka a kandizované ovocie a citrusové kôry, Pandoro neobsahuje nič, za to sa bohato posype práškovým cukrom.

Panettone s hrozienkami a kandovanou pomarančovou kôrou.

Zaujímavosťou je, že Pandoro (v preklade „zlatý chlieb“, kvôli farbe upečeného cesta na povrchu) vynašiel istý podnikavý signor Melegatti a jeho firma Melegatti ich vyrába dodnes. Zoženiete ich aj u nás. Aj keď pôvod v skutočnosti siaha až do starého Ríma.

Panettone a Pandoro. Typické talianske koláče, ktoré na Vianoce nájdete na každom stole. Aký je medzi nimi rozdiel. Ako vznikli? Čo obsahujú?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *