mare in italia

TOP 10: Jazykové hry

Jazykové hry, ktoré tu nájdete, už hral asi každý v slovenčine. No napadlo vás použiť ich v cudzom jazyku? Hry sú formou zábavného učenia sa.

Keď sa hráte, nestresujete sa. Navyše si slová z hry ľahko zapamätáte. Mnohé z nich môžete hrať aj bez partnera, no niektoré sú zábavnejšie, keď je hráčov viac. Preto sú obľúbené na kurzoch jazyka.

Väčšinu si môžu zahrať aj začiatočníci, stačí zvoliť správnu tému, napríklad jedlo, mesto, dovolenka, o krajine…, prípadne zjednodušiť pravidlá.

Tak ktorú skúsite?

TOP 10 Jazykové hry

1. Kto som?

Známa hra s papierikmi s menom osobnosti/ povolania/ národnosti nalepenými na čele. Skvelá aj pre začiatočníkov. Napríklad pri téme „opis osoby“ (Mám dlhé vlasy? Som vysoký? Mám fúzy?).

2. Kategórie I.

Je to taký brainstorming slovíčok, napríklad o téme lekcie. Môžete si ju zahrať aj sami.

Určite kategóriu (zdravie, doma, v meste, jedlo, oblečenie, …). Každý má 5 sekúnd, aby povedal slovo patriace do tejto kategórie. Kto nepovie nič, vypadáva.

Napríklad: Kategória: ZDRAVIE: il coronavirus, il dottore, l´ospedale, la frutta, la farmacia, …

 3. Lodičky

V taliančine sa lodičky dajú najlepšie využiť pri slovesách a časoch. Alebo pri spájaní predložky s členom (o tom potom).

LE NAVI (Lode)

Do vodorovného stĺpca napíšete osoby (io, tu, lui/lei, noi, voi, loro), do zvislého slovesá (avere, parlare, prendere, mangiare …). Každý študent si tajne zakreslí tri loďky (viď obrázok) a potom hľadá loďky svojich protivníkov. Napríklad povie: mangio – teda sa pýta, či je vyfarbený štvorček, ktorý je prienikom IO a MANGIARE. Takto sa precvičujú obaja.

4. Activity

Môžete si pripraviť vlastné kartičky, s výrazmi, ktoré už poznáte. Jeden študent si vezme kartičku a musí ju zahrať/opísať/nakresliť, pričom ostatní sa snažia uhádnuť, čo je na kartičke.

Pre pokročilých: Použite slovné spojenia ako drevená noha, jahodový koláč…

5. Meno, mesto, zviera, vec

Mám predstavovať? Môžete samozrejme použiť aj iné kategórie (jedlo, ovocie, prídavné mená) či pri taliančine obmedziť meno a mesto len na tie talianske.

6. Komiks

Komiksy sú vďačnou hrou pre učiteľov, pretože sa dajú využiť viacerými spôsobmi. Študenti pracujú sami alebo vo dvojiciach.

Študent dostane komiks s prázdnymi bublinami /vymazaným textom. Cieľom je vymyslieť vlastný text a doplniť ho do prázdnych bublín. Učiteľ môže zadať výrazy/slovné časy, ktoré musíte použiť.

Alebo učiteľ napíše pôvodné vety na tabuľu, poprehadzovane, a žiaci sa ich snažia usporiadať do prázdnych bublín.

Pre lenivých učiteľov: rozstriháte komiks a študenti ho skladajú opäť dokopy.

7. Kategórie II.

Hra pre 2 a viac študentov. Ideálna na opakovanie slovíčok alebo na uvedenie novej témy. Tentokrát je to písomná hra.

Učiteľ určí kategóriu (Domov, Vzhľad, Zdravie, Potraviny, …) a študenti majú 2 minúty na doplnenie čo najväčšieho počtu slov.

8. Riaď sa mojimi pokynmi

Hra pre 2 a viac študentov, ktorá sa dá využiť pri rôznych témach. Jeden dáva pokyny (precvičuje si rozprávanie) a druhý sa jeho pokynmi riadi (precvičuje porozumenie).

Príklady:

Predpoveď počasia : Potrebujete papier a fixky alebo tabuľu/chladničku a obrázky s magnetkami. Na papier/tabuľu nakreslite mapu, kde bude druhý študent podľa vašich pokynov pripínať obrázky (dážď, slnko, vietor). Napríklad: V Taliansku bude slnečno. V Nemecku očakávame dážď.

Dabing : Jeden alebo viacerí študenti zahrajú nejakú situáciu a ostatní ich dabujú (v prípade jedného študenta hovoria nahlas jeho myšlienky). Prípadne dabujete TV, stačí vypnúť zvuk.

 9. Básnička

Prekvapivo ju vedia zložiť aj začiatočníci. A verte, že si ju (a slovíčka z nej) budú dlho pamätať 🙂

A poznáte Haiku? Báseň Haiku je zložená zo 17 slabík usporiadaných do 3 častí (5-7-5). V taliančine si ale radšej vymyslite vlastné pravidlá. Pravidlo 5-7-5 v nej dodržíte len ťažko 🙂

10. Slovné asociácie

Slovná hra pre 1+ hráčov. Nie je ťažká, precvičíte slovnú zásobu i mozog.

Pointa je vziať akékoľvek dve slová, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné, a vyvoriť asociáciu. Vysvetlime na slovenskom príklade:

Dané slová sú: angličtina – Rím. Je potrebné dostať sa od angličtiny do Ríma. Angličtina je jazyk používaný v Anglicku. Anglicko je krajina. Aj Taliansko je krajina. V Taliansku je Rím., takže výsledok je:

  • angličtina – Anglicko – krajina – Taliansko – Rím

Alebo niečo ťažšie: pečiatka – pľúca

  • pečiatka – pošta – balík – cigarety – pľúca

Ak ste viacerí, víťazom je ten, kto slová prepojí najmenším počtom slov.

Poznáte ďalšie jazykové hry, ktoré by sa dali využiť pri výuke taliančiny?

Napadlo vás použiť známe „chatové“ hry na učenie sa cudzieho jazyka? Hry sú formou zábavného učenia sa. Keď sa hráte, nestresujete sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *